Kod kreskowy

kod kreskowy kod kreskowy, kod paskowy z angielskiego bar code «unikatowa informacja przedstawiona graficznie według ustalonych reguł jako kombinacja ciemnych i jasnych elementów, które przeciętny człowiek rozpoznaje jako zbiór przeplatających się, mocno kontrastujących ze sobą pionowych kresek, tworzących całość». Do automatycznego odczytywania kodów kreskowych przeznaczone są czytniki elektroniczne wykorzystujące najczęściej laser lub diody LED w celu zinterpretowania danych graficznych.

W jakim celu stosuje się kody kreskowe? Co się oznacza kodami kreskowymi?

Kody kreskowe służą do unikatowej identyfikacji produktów, usług, uczestników przestrzeni handlowej, społecznej, przedmiotów i wytworów ludzkich, dla których z jakichś względów, np. ergonomicznych, logistycznych, istotne jest automatyczne rozpoznanie.

  • Kody GTIN zapewniają identyfikację produktów, a także usług oznaczonych ceną, które biorą udział łańcuchu dostaw, sprzedawanych detalicznie lub hurtowo, w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych, charakteryzujące się stałą lub zmienną ilością, zarówno o jednorodnej, jak i niejednorodnej zawartości, znajdujące się w handlowym na rynku krajowym lub zagranicznym zbiorczych i jednostkowych, sprzedawane w hurcie i detalu, dostępne na rynku krajowym (wewnętrznym) lub międzynarodowym. 

    Tak oznaczona będzie np. butelka wody mineralnej bądź źródlanej, gazowana lub niegazowana, z cukrem lub bez cukru, z aromatem owocowym lub bez tego smaku, szklana, plastikowa, jedna sztuka lub tzw. wielopak w postaci opakowania zbiorczego itd.

    Kodami GTIN oznaczone będą gazety w kioskach (zob. ◦ kod ISNN), książki w księgarniach stacjonarnych i dostępne w handlu elektronicznym (zob. ◦ kod ISBN) i umieszczone na półkach bibliotecznych, nuty (zob. ◦ kod ISBN).
  • Numery SSCC tworzone są na potrzeb transportu i magazynowania .
  • Numery GIAI służą do identyfikacji zasobów trwałych, a więc zapasów i opakowań zwrotnych wielokrotnego użytku, palet itp.
  • Numery GSNR identyfikują usługobiorcę.
  • Numery GLN, SWIFT i inne przeznaczone są do oznaczania obiektów, które można identyfikować na podstawie przypisanego adresu.
  • Kody kreskowe na receptach i skierowaniach specjalistycznych wystawiane w systemie NFZ, na rachunkach telefonicznych, opłat za media, na przesyłkach kurierskich itd.

GTIN to cyfry, EAN to kreski 

Kody kreskowe zastosowanie

Jak uzyskać kody kreskowe dla e-commerce?

Rodzaje reprezentacji graficznej kodów kreskowych

Kody jednowymiarowe

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_kreskowy 

Kody matrycowe

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_kreskowy 

Zalety stosowania kodów kreskowych

Kody kreskowe są od wielu dekad międzynarodowym standardem oznaczania produktów, usług, pomocnych m.in. w handlu i logistyce, w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstw. Kod kreskowy jest uniwersalnym językiem komunikacji, który nie wymaga znajomości ani języków naturalnych (np. angielszczyzny, by kupić licencję na oprogramowanie komputerowe, polszczyzny, by zamówić większą ilość mleka do szkolnej stołówki, syngaleskiego, by kupić od przedsiębiorcy ze Sri Lanki pyszną herbatę cejlońską), ani języków sztucznych (np. języka programowania, by korzystać z czytników kodów).  

Bibliografia

Powiązane hasła

kod EAN z angielskiego skrót od European Article Number «unikatowy, znormalizowany europejski kod nadawany różnego rodzaju towarom i usługom».
kod GTIN z angielskiego skrót od Global Trade Item Number «unikalny, znormalizowany kod cyfrowy należący do rodziny kodów GS1, umożliwiający identyfikację produktów i usług; kod GTIN obejmuje takie standardy, jak: EAN, JAN, UPC, ISBN, ITF-14.».
kod ISBN numer ISBN z angielskiego skrót od International Standard Book Number «unikalny, znormalizowany międzynarodowy kod cyfrowy umożliwiający identyfikację wydawnictwa zwartego, którego podstawowym składnikiem jest tekst, np. tradycyjne książki, e-booki, publikacje multimedialne». Wcześniej używany 10-cyfrowy kod zastąpiono w 2007 roku kodem 13-cyfrowym, dodając do numerów kodu obszarów określonych językowo bądź krajów jednojęzycznych prefiks 978.
kod ISSN numer ISSN z angielskiego skrót od International Standard Serial Number «unikalny, znormalizowany międzynarodowy kod znakowy umożliwiający identyfikację wydawnictwa ciągłego, tradycyjne i elektroniczne, np. gazety, periodyki naukowe itp.». Kod ISSN składa się z 8 znaków (cyfry, czasem litera X). zob. ◦ kod ISBN, numer ISBN.
Wybierz literę od której zaczyna się hasło.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep