Kod GTIN

kod GTIN z angielskiego skrót od Global Trade Item Number «unikalny, znormalizowany kod cyfrowy należący do rodziny kodów GS1, umożliwiający identyfikację produktów i usług; kod GTIN obejmuje takie standardy, jak: EAN, JAN, UPC, ISBN, ITF-14.».

Co to jest GTIN?

Najprościej ujmując, GTIN to numer, który widzimy pod kodem kreskowym na produktach w sklepach. To dzięki temu numerowi możemy jednoznaczenie okeślić produkt lub usługę. Często nazwę tę stosuje się wymiennie z kodem EAN, który jest szczególnym przypadkiem wykorzystania kodu GTIN. Wynika to z dużej popularności kodów EAN.

Dowiedz się więcej o kodach EAN i różnicy pomiędzy GTIN i EAN: Kod EAN

 

Rodzina kodów GTIN

Najpopularniejszym formatem numeru GTIN jest GTIN-13 i odpowiadający mu EAN-13. Kod EAN-13 jest graficzną reprezentacją numeru GTIN-13.

 

Przykłady kodów GTIN

Przykłady kodów GTIN wg długości

  • GTIN-12 (UPC 12)
  • GTIN-13 (EAN/EAN-13, UCC-13, JAN)
  • GTIN-8 (EAN-8/UCC-8)
  • GTIN-14 (GS1-128 lub IFT-14)

Przykładowe rodzaje kodów GTIN

  • EAN
  • JAN
  • UPC
  • ISBN
  • ITF-14

GTIN-13 i GTIN-8

Kody GTIN-13 i GTIN-8 oznaczają kody o długości odpowiednio 13 i 8 cyfr. Najczęściej kod GTIN-13 reprezentuje kod kreskowy zakodowany w formacie EAN-13, a GTIN-8 odpowiada EAN-8, ale mogą też one reprezentować inne standardy.

Ponad 50 lat historii GTIN

Kody GTIN został wprowadzony do użycia 31 marca 1971 roku. Obejrzyj wideo i poznaj ponad 50-letnią historię i rozwój kodów GTIN. Film przygotowany przez organizację GS1 - w języku angielskim (z możliwością włączenia tłumaczenia).

Polecane strony

Powiązane hasła

kod EAN z angielskiego skrót od European Article Number «unikatowy, znormalizowany europejski kod nadawany różnego rodzaju towarom i usługom».
kod ISBN numer ISBN z angielskiego skrót od International Standard Book Number «unikalny, znormalizowany międzynarodowy kod cyfrowy umożliwiający identyfikację wydawnictwa zwartego, którego podstawowym składnikiem jest tekst, np. tradycyjne książki, e-booki, publikacje multimedialne». Wcześniej używany 10-cyfrowy kod zastąpiono w 2007 roku kodem 13-cyfrowym, dodając do numerów kodu obszarów określonych językowo bądź krajów jednojęzycznych prefiks 978.
kod ISSN numer ISSN z angielskiego skrót od International Standard Serial Number «unikalny, znormalizowany międzynarodowy kod znakowy umożliwiający identyfikację wydawnictwa ciągłego, tradycyjne i elektroniczne, np. gazety, periodyki naukowe itp.». Kod ISSN składa się z 8 znaków (cyfry, czasem litera X). zob. ◦ kod ISBN, numer ISBN.
Wybierz literę od której zaczyna się hasło.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep