Hurtownia internetowa
hurtownia internetowa «typ hurtowni, która oferuje towary sklepom internetowym i platformom e-commerce; oprócz towarów dostarcza także dane o produktach w formie opisów, zdjęć, cenników, może także przejąć realizację zamówienia (w formule f2c: factory-to-consumer)». Wymiana danych o ofercie i zamówieniach odbywa się za pośrednictwem Internetu.
Specyfika działania hurtowni internetowych
- Hurtownie internetowe docierają bezpośrednio do sprzedawców.
- Mniej pośredników.
- Krótszy łańcuch sprzedaży.
- Niższe koszty.
- Bezpośrednia wymiana danych.
- Aktualność danych (częsta aktualizacja).
Odbiorcy
- Sklepy internetowe.
- Platformy e-commerce.
- Dropshipping (tj. przeniesienie procesu wysyłki towaru na dostawcę).
- Wysyłka z hurtowni do sklepu i ze sklepu do klienta (b2c, b2b).
- Wysyłka bezpośrednio z hurtowni do klienta (f2c).
Eksport danych z hurtowni
Hurtownia internetowa udostępnia dane swoich produktów przez Internet. Przedsiębiorstwa te są często sklepami, które mają dodatkową funkcję eksportu danych. Dane takie dostępne są zwykle formacie XML, CSV lub można je pobrać za pośrednictwem WebAPI.
Przykładowe dane o produktach zawierają:
- nazwę produktu,
- kod EAN,
- nazwę producenta,
- kategorię,
- opis,
- zdjęcia,
- cenę brutto,
- stawkę VAT,
- jednostkę miary,
- stan magazynowy.
Dowiedz się, jak założyć hurtownię internetową: https://www.sote.pl/post/jak-zalozyc-hurtownie-internetowa-sote
Import danych do sklepu
Sklepy internetowe, które chcą pobierać dane z danej hurtowni, muszą dysponować odpowiednimi możliwościami integracyjnymi na swojej platformie sklepowej, np. w postaci gotowego importu lub funkcji przygotowanej na indywidualne zamówienie.
Dane z hurtowni mogą być aktualizowane co kilka dni lub kilka razy dziennie, w zależności od hurtowni, branży i dostępnych funkcji integracji.
Przykładowe integracje: ttps://www.sote.pl/category/hurtownie-dropshipping
Hurtownie w Polsce: https://www.sote.pl/post/hurtownie-w-polsce-kategorie-ranking
Powiązane hasła
B2B
z angielskiego, skrót od wyrażenia business-to-business «rodzaj relacji biznesowej między firmami» Model biznesu B2B może dotyczyć ze świadczeniem usług lub być związany z dostarczaniem produktów.
dropshipping
z angielskiego «sprzedaż towarów zakładająca przeniesienie procesu wysyłki ze sprzedawcy na dostawcę, hurtownię, producenta» Prowadzenie sklepu internetowego wykorzystującego handlowy model dropshippingowy polega na zbieraniu zamówień od klientów. Realizacją wysyłki w dropshippingu zajmuje się dostawca towaru.
F2C
z angielskiego, skrót od wyrażenia factory-to-consumer «rodzaj relacji handlowej opartej na bezpośredniej transakcji między producentem towaru a nabywcą z pominięciem łańcucha pośredników» W tym modelu biznesowym konsumenci mają możliwość nabywania dużych ilości towaru bezpośrednio od producenta (prosto z fabryki, z zakładu wytwórczego).
platforma e-commerce
«oprogramowanie umożliwiające zarządzanie sklepem internetowym» Platformy e-commerce pozwalają użytkownikowi na umieszczanie bądź usunięcie oferowanych towarów lub usług, wprowadzanie opisu, aktualizację stanów magazynowych, pełną obsługę transakcji, zarządzanie procesem wysyłki, a także zapewniają kontakt z klientem, umożliwiają prowadzenie rozbudowanego marketingu e-commerce: m.in. blog, promocje, rekomendacje, SEO itd.
sklep internetowy «serwis internetowy oferujący sprzedaż produktów i usług online» zob. też ◦
e-sklep, ◦
e-shop.;