Cena omnibus
cena omnibus «wymagana prawem informacja o najniższej cenie produktu obowiązującej w okresie 30 dni przed wprowadzeniem promocji, obniżki itd., umieszczona przy cenie promocyjnej, obniżonej». Zasady i wymóg informowania klientów o cenie omnibus wprowadziła tzw. dyrektywa Omnibus UE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/2161 z 27 listopada 2019 r.), która ma na celu zwiększenie ochrony konsumenta w e-commerce.
Ochrona konsumenta i dostosowanie do rozwoju technologii współczesnego rynku
Przepisy wprowadzone dyrektywą Omnibus mają wyeliminować stosowanie przez przedsiębiorców niekorzystnych dla konsumenta praktyk w zakresie zawyżania cen obowiązujących przed promocją, obniżką itp., które tworzą pozory korzystniejszej dla klienta promocji.
Obowiązek informowania o historii ceny dotyczy tak handlu tradycyjnego, jak i rynku e-commerce.
Przykładowa wizualizacja
źródło: https://www.sote.pl/post/historia-cen-dyrektywa-omnibus
źródło: https://www.sote.pl/post/historia-cen-dyrektywa-omnibus
Bibliografia
Powiązane hasła
cena sprzedaży
«inaczej: cena sprzedaży brutto, skorygowana o udzielone rabaty, bonifikaty i podobne opusty, zmniejszona o należny od tej sprzedaży podatek od towarów i usług, czyli VAT. Podatek VAT nie ma charakteru cenotwórczego, podwyższa on natomiast należną kwotę od odbiorcy. Na podstawie: I. Olchowicz, Podstawy rachunkowości. Wykład, Difin, Warszawa 2006, s. 283 (cyt. za Wikipedia).
cena zakupu
«kwota należna sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o cło itp., obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzysk».
historia ceny
«informacja o wysokości ceny udostępniana w sposób jawny konsumentowi przez przedsiębiorcę». Prawny wymóg informowania klienta o obowiązującej najniższej cenie na produkt lub usługę przy okazji wprowadzania promocji, obniżki ustanowiła tzw. dyrektywa Omnibus. Przepisy weszły w życie w Polsce od 1 stycznia 2023 r. i mają na celu zwiększenie ochrony konsumenta.
rabat
«zniżka, obniżenie kosztów zakupu itp., np. rabat kwotowy, procentowy, rabat na dodatkowe funkcje sklepu».